رفتن به بالا

صدایی از اعماق وجود ساحل نشینان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Monday 25 June
  بندر انزلی لطیف
  ٢۶(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢٩.٩٩(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢٩.٩٩(in)
اوقات شرعی

تاملی پیرامون کمپین‌های ریپورت و ساپورت آمدنیوز

آمدنیوز، چالش رسانه‌ای این روزها

رسانه انقلاب: در این روزها رسانه و زبان رسانه نسخه‌ای نیست که در هر آموزشکده و تعلیم‌کده‌ای یافت شود. قرص زیر زبانی نیست که هوش رسانه‌ای فرد را بالا آورد. شاید بشر آینده در بدو تولد به زبان رسانه با والدینش سخن گوید. شاید بشر آینده، انسان بیوسایبورگ باشد؛ تلفیقی از زیست طبیعی و زیست سایبری. […]

رسانه انقلاب: در این روزها رسانه و زبان رسانه نسخه‌ای نیست که در هر آموزشکده و تعلیم‌کده‌ای یافت شود. قرص زیر زبانی نیست که هوش رسانه‌ای فرد را بالا آورد. شاید بشر آینده در بدو تولد به زبان رسانه با والدینش سخن گوید. شاید بشر آینده، انسان بیوسایبورگ باشد؛ تلفیقی از زیست طبیعی و زیست سایبری.
اگر از همه این حرف‌ها بگذریم انسان معاصر در حال گذار از این مقطع زمانی به ناچار اسیر معیشت رسانه‌ای خویش است. این معیشت رسانه‌ای چیست و چه مشخصاتی دارد؟ شاید نتوان از یک منظر تمام وجوه این شاخصه انسان معاصر را طرح کرد؛ اما می‌توان حوزه‌های نفوذ آن را برشمرد.
فرد منتشر زیر بار سنگین داده‌ها و اطلاعات سر خم می‌کند. گاهی مشتاقانه، بالاجبار یا اکراه این نسبت رسانه‌ای با این داده‌ها برقرار می‌شود. این نسبت رسانه‌ای در حوزه سرگرمی (entertainment) درسطح توده جامعه مایه اتلاف وقت، موت وقت و برقراری سطحی‌ترین نسبت با این وضعیت است.

در طیف دیگر که جریان فرهنگی و نخبگانی جامعه ما قرار دارد، رسانه به مثابه شانتاژ و محرک گفتمانی آنها قرار می‌گیرد و تریبونی برای پاسخ گویی به شبهات و مسائل روزآمد است. این ارتباط به وسیله حلقه‌ها و جنبش‌های رسانه‌ای، حجم قابل ملاحظه‌ای از فضای سایبر را به خود اختصاص داده‌ است. اما در بعد سیاسی فضای رسانه‌ای با شرایطی پرتنش و التهاب مواجه هستیم که که کاملا حیات رسانه را به جولانگاهی برای نبرد و منازعه تبدیل می‌کند و می‌توان گفت این روزها رسانه بیشتر با ماهیت و وجه سیاسی‌اش در بین اذهان مردم شناخته می‌شود. حجم عظیم مطالب بدون پشتوانه اسنادی و از طرف دیگر بحران شناخت زبان رسانه در میان متولیان رسانه ملی و حاکمیتی با وضعیتی مواجه هستیم که با کوچکترین کنش اپوزسیونی با جریان حاکم، جو دنباله‌دار جاهلانه‌ای به دنبال آن شکل می‌گیرد.

یکی از این جریان‌ها آمدنیوز است. کانال تلگرامی با حجم ششصد هزار مخاطب حقیقی و جعلی. این که ترفندهای رسانه‌ای این کانال و ارتباطات سیاسی و دولتی آن تا چه میزان رسوب و نفوذ دارد، محل بحث و در توان طرح این مقال نیست. اما چرایی ناتوانی تریبون‌های داخلی در تقابل با این نزاع‌های رسانه‌ای و حالتی تدافعی در قبال این خبرها محل پرسش است. این روند کند واکنش رسانه‌ای، هرروز نظام را با چالشی جدید رو به رو می‌سازد. «پاول دورف» مالک تلگرام در مقابل این هجمه چالش نظام کانال‌هایی همچون «آمدنیوز» در پاسخ به توییت وزیر ارتباطات به بستن این کانال گفته است که با تکیه بر گزارش کاربران، مصادیق خشونت بار و تنفر برانگیز را متوقف می‌کنیم.

از این قبیل واکنش‌های مسئولین و کاربران فضای مجازی در دو قطب این جریان به شکل قابل توجه‌ای رو به رو هستیم. در فرآیند رسانه‌های نوین با طوفان‌ها و سونامی‌های توییتری، تلگرامی، اینستاگرامی همچون ریپورت آمدنیوز و ساپورت آمدنیوز مواجه هستیم. با توجه به این روند در صورت بسته شدن این کانال آیا می‌توان گفت دیگر با هجمه شبهه و چالش جدید برای نظام در آینده مواجه نمی‌شویم؟ آیا این روند تقابلی جنگ رسانه و فقدان سواد و زبان رسانه در نحوه مواجهه در این زمین ما را کاملا منفعل نشان نمی‌دهد؟ و پرسش‌هایی این‌چنینی که در برابر این وضعیت به ذهن متبادر می‌شود.

   

کانال تلگرام صدای ساحل

  telegram
     

اخبار مرتبط

 

لینک کوتاه

     

اشتراک گذاری با :

telegram-icon-1  

نظرات

آخرین مطالب

بایگانی اخبار