رفتن به بالا

صدایی از اعماق وجود ساحل نشینان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Monday 25 June
  بندر انزلی لطیف
  ٢٩(°C)
  وزش باد ۴(mph)
  فشار ٢٩.٩٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 9-Very High
  رطوبت ٢٩.٩٨(in)
اوقات شرعی

فرماندار شهرستان بندرانزلی با تاکید بر لزوم برخورد جدی با متصرفان حریم دریا و تالاب و آزاد سازی سواحل گفت: باید کاری کنیم انزلی به عنوان الگوی آزادسازی سواحل معرفی شده و شهرهای دیگر از آن الگو برداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای ساحل ، عبد الصمد صفرنژاد عصر شنبه در جلسه ستاد ساماندهی سواحل شهرستان بندرانزلی اظهار کرد: با توجه به بازخورد مطلوب گام نخست آزاد سازی سواحل در سال گذشته خصوصاً از جانب مردم ، باید آزادسازی را از حالت شعار گونه خارج و دستگاه های مربوطه به صورت عملیاتی اقدام کنند.

 
وی با اشاره به لزوم حراست کلیه سازمان ها ، ادارات و نهادهای دولتی از تالاب و دریا به عنوان ثروت های ملی این شهرستان افزود: ساخت غیر قانونی بنا ، تصرف حریم تالاب و دریا و تغییر کاربری آن به زمین کشاورزی آن هم به صورت غیرمجاز، تخلف است و باید تخریب شود .

 
فرماندار بندرانزلی با تاکید بر اینکه در امر آزاد سازی سواحل با کسی تعارف نداریم، تصریح کرد: متاسفانه با کوتاهی ها و مماشاتی که در گذشته انجام گرفت ، عده ای فرصت طلب در بهره گیری از سواحل حدود را رعایت نکرده اند اما در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید ، آزاد سازی حریم ۶۰ متر دریا با جدیت در دستور کار مسوولان وقت قرار دارد.

 
صفرنژاد با اشاره به حمایت های بی دریغ استانداری گیلان ، دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی دراین امر خطیر گفت: به مردم قول داده ام که حریم ۶۰متری دریا آزاد شده و تردد و استفاده از این موهبت الهی برای همگان فراهم شود و دراین راه با همراهی دستگاه های ذیربط ، علاوه بر حفظ منابع طبیعی و برقراری نظم و آرامش ، کوتاهی نخواهم کرد.

 
وی تصرف اراضی تالاب را تهدیدی جدی برشمرد و افزود: تالاب انزلی در کنار دریای خزر به عنوان یکی از هویت های این شهرستان محسوب می شود اما متاسفانه افراد سودجو با ایجاد اسکله های غیر مجاز با شکل نامناسب ، به حریم تالاب تجاوز کرده اند که درصورت عدم برخورد جدی با رشد روز افزون آن ، آزاد سازی آن در آینده هزینه مضاعفی را بر دوش دستگاه های اجرایی خواهد گذاشت .

 
صفرنژاد با اشاره به امکان استفاده از ۲۷ کیلومتر ساحل ۴۸ کیلومتری دریا در محدوده شهرستان بندرانزلی به عنوان یکی از مزیت های این شهر گردشگر پذیر اظهار کرد: با وجود جمع آوری سازه های سبک در سال گذشته باز هم تصرف ساحل درتابستان امسال صورت گرفته و همه سختیها و زحمت این کار را با کمک دستگاه های اجرایی شهرستان انزلی به جان می خرم و در صورت مواجهه با موانع جدی از استانداری نیز مساعدت می گیریم .

 
فرماندار بندرانزلی با بیان اینکه در مواردی که از سوی دستگاه قضایی و ماده ۱۰۰ تخلف محسوب و رای آن نیز صادر شده، تعارفی وجود ندارد، یادآور شد : مخالف ساخت و ایجاد هیچ هتل و امکانات رفاهی و خدماتی نیستم اما باید همه ساخت و سازها براساس قانون و درخارج از حریم تالاب و دریا ایجاد شده تا این شهرستان زیبا شکل منظم و زیبایی درساحل به خود بگیرد .

 
به گزارش خبرنگار ایرنا بر اساس آیین‎نامه اجرایی آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر مصوب سال ۸۸، آن دسته از دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی که در حریم ۶۰ متری ساحل این دریا دارای مستحدثات بودند، موظف شدند پس از تعیین و اعلام حریم ۶۰ متری ساحل دریای خزر و وفق آیین‎نامه‎های مربوط ، با هماهنگی وزارت کشور در اجرای تبصره ماده ۶۳ قانون برنامه چهارم توسعه اقدام به عقب‎نشینی کامل از این حریم کرده و وزارت کشور نیز موظف شد در چارچوب این تصویب‎نامه زمینه آزادسازی این سواحل را از تصرفات دولتی و نهادهای عمومی با رعایت قوانین و مقررات مربوط فراهم کند .

 
همچنین مقرر شد در هر شهرستان ساحلی، کارگروه اجرایی ستاد آزادسازی حریم ساحلی به ریاست فرماندار و عضویت ادارات مرتبط تشکیل شود .

 
وظیفه این کارگروه شناسایی حالت های مختلف تصرف حریم ۶۰ متر ساحلی، برآورد کلی هزینه‎ها در جهت تأمین اعتبار اجرای آزادسازی حریم ساحلی خزر ، تدوین چارچوب نحوه توافق با مالکان اراضی ، اولویت‎گذاری برای اراضی دارای قابلیت آزادسازی و شناسایی آن در بخش های مالکیت دولتی ، خصوصی ، نظامی و سایر نهادها ، فرهنگسازی و اطلاع‎رسانی عمومی برای ایجاد بسترهای لازم و تصمیم‎گیری در خصوص رفع تصرف از متصرفان یا ساخت و سازهای غیرقانونی و چگونگی توافق و تعامل با مالکان ذیحق اراضی در حریم ۶۰ متری ساحلی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

 
همچنین دادگسـتری اسـتان های ساحلی موظف شدند بـرای تسریع در رفع تصرف اراضی واقع در حـریم ساحلی شعبه ویژه‎ای را به همین منـظور در هر شهرستان ایجاد کنند.

 
شهرستان انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر دارای ۴۸ کیلومتر ساحل است که حدود ۲۷ کیلومتر آزاد و قابل بهره برداری برای عموم است.

 

ایرنا

   

کانال تلگرام صدای ساحل

  telegram
     

اخبار مرتبط

 

لینک کوتاه

     

اشتراک گذاری با :

telegram-icon-1  

نظرات

آخرین مطالب

بایگانی اخبار